Tvorenie s deťmi – môže to byť pre dieťa motivácia?

Keď syn nastúpil do prvej triedy a mali sme pred sebou písanie čiarok, koliečok a fajok všetkých tvarov, mala som z toho obavy. Predškolskej príprave sme sa venovali aj doma – nechcela som to nechať iba na škôlku.  Tušila som čo nás čaká. Vedela som, že si musím pripraviť niečo čo si dáme každý deň ako odmenu, aby sme predišli trucovaniu.

Ako vznikla Dinosauria

Spoločné tvorenie mal vždy rád, tak som vsadila na túto kartu. Práve v tom čase som narazila na článok, ako sa vyrába domček pre bábiky. Doma sme mali práve všade gumené dinosauri. Pred spaním sme namiesto rozprávok čítali, že dinosaurus žil v období …. Tak bolo pre nás celkom prirodzené, že namiesto domčeka pre bábiky vyrobíme jaskyne pre dinosaurov. Už zostávalo len vymyslieť kde to bude – voľba padla na zásuvný perinák v detskej izbe.

 Základné kamene

Dinosauria

Perinák sme vyložili najskôr igelitom a potom kartónom – aj po stranách. Vedela som, že to idem robiť Powertexom a perinák je drevený – tak preto aj igelit. Pripravili sme si podklad, staré zelené tričká a vyskúšali sme, ako by nám to sedelo. Z vychádzky sme si priniesli kamene a piesok a mohli sme začať. Skoro každý deň po úlohách sme skúšali a lepili tužidlom. Dinosauria splnila svoj účel. Úlohy nám išli ako tak bez trucovania vďaka tomu, aby sme sa mohli ísť čím skôr hrať „Dinosauriu“.

 V krajine fantázie

Dinosaurus

V našej Dinosaurii žije pekár, učiteľ, bankár, Krúgovci. Zdroj vody je vyhasnutá sopka s jazerom. Každý má svoju jaskyňu a bankár má dokonca skriňu na kamene, ktorými sa platí. Pekár pečie každé ráno rožky s vanilkou v peci urobenej z natuženej krabice a piesku – samozrejme pre celú krajinu. Krúgovci len čo vstanú idú do školy, kde ich čaká pán učiteľ. Tento rok sú už v 2.A. Všetko zvládajú v perináku, akurát na telocvik si vybehnú po celej izbe.

Inšpirácia Krúgovcami

Krúgovci je kreslená rozprávka o jaskynných ľuďoch, ktorí kreslili na steny jaskýň a spávali na jednej kope, aby boli v bezpečí. Okraje perináka som vyložila tmavozeleným tričkom a maľovať sa na to už veľmi nedalo. Do toho nám prišlo pod ruku sito, ktorým som kedysi robila ručný papier. Syna to tak nadchlo, že urobil asi tri ďalšie sitá a kým všetky vyskúšal, mali sme vyrobené tapety z ručného papiera. A hlavne – už sa dá kresliť na steny.

Dinosaurov vystriedalo lego. Našu Dinosauriu ešte  stále  máme a občas, keď si potrebujeme vylepšiť náladu sa zahráme. Už nepracujem stále doma tak, ako na začiatku. Ale v skrini sú vždy poruke jedno tužidlo a rukavice na doma, pre prípad že by nás to znovu pochytilo.

Majte sa krásne a majte čas na to, čo Vás baví
Ivanka

Komentáre