Dovolenka na Slovensku

Ste po dovolenke a cítite, že už nič nie je ako pred ňou? Podarilo sa Vám vypadnúť z kolotoča povinností, ktorým ste pripisovali obrovský význam a pri pohľade z odstupu už je dôležité niečo iné?

Tak to bola fajn dovolenka ♥ Tiež som sa práve vrátila a mám taký pocit.

Tesne pred dovolenkou som už bola tak trochu otvorená zmenám a s pomocou Duolingo som sa opäť začala učiť anglicky. Váhala som s tým – pred dovolenkou sa mi fakt nechcelo začínať s niečím novým.
Junior do toho zabrblal: „… mami, zasa neskôr?“

Junior a Keysi

Dala som si limit 15 minút denne. V reáli som to často stíhala zívajúc okolo 22:00 hod. – ale stihla. Dalo sa to. Zmenilo to môj pohľad na to, ako mi angličtina ide 🙂 Podľa Duolingo sa učím ľahko, je mi rozumieť a nemusím začínať od začiatku. No wauu 🙂

Celkom ma to povzbudilo a teším sa, že si letne dám priestor aj pre oživenie ďalších návykov, ktoré síce vypadajú rovnako šialenie ako Duolingo pred dovolenkou, ale prakticky vedú k rozprúdeniu kreativity na vyššej úrovni.

Aj k tomuto ma inšpirovala dovolenka. Priviedli ma k tomu dlhé debaty s Juniorom na tému „Nikto nie je doma Prorokom“. Je dôležité poznať, ako vieme fungovať a čo nás podporuje. Priznať si alebo si znovu spomenúť, kto sme a svoju Dušu, pre ktorú je duchovnou cestou kreativita v sebe starostlivo opatrovať.

Tento rok sme to mali celkom rušné.

Cesta Zejmarskou roklinou v Slovenskom raji mi pripomenula, že sa ešte viem na svoj vek celkom obratne hýbať a že ako dieťa som práve takéto prechody skalnatým terénom cez les zbožňovala. Hĺbka lesa bola pre mňa vždy zdroj energie. Cítila som sa tam bezpečne. Naši mladí na mňa dávali pozor, akoby som bola dieťa. Som im za to vďačná.

V Zejmarskej rokline

Ďalšou silnou inšpiráciou bol výlet na kaštieľ Betliar. Je krásny. Umelecké kúsky na Vás dýchajú na každom kroku a nestačíte sa čudovať, ako prakticky a aj na dnešnú dobu pokrokovo mali bežné veci zariadené generácie pred nami. Každá vec, ktorú používali bola okrem svojej užitočnosti aj krásna.

V Kaštieli Betliar

Nerozdeľovali veci na potrebné a pekné. Tie potrebné boli už aj pekné. Žiadna sériová výroba. Ručne maľované boli aj kachličky na stenách kúpeľne. Vysoká úroveň remeselného a umeleckého spracovania materiálov všetkého druhu vnímavé oko naplní radosťou a inšpiruje.

Tento výlet sme absolvovali 3-generačne. Keďže išiel aj malý Miško – na kultúru sa pridal ochotne aj Dedko ♥ Dovolenka mení nastavenie v našich hlavách. Ideme tam s tým, že si dovoľujeme niečo iné, ako je pre nás bežné. Môže byť aj prekvapujúcejšie, ako by sme čakali. Len sa tomu treba otvoriť a nechať sa viesť.

Tak môj muž cestou na Tomášovský výhľad zistil, že zvládne aj ľahkú turistiku a ja som prišla na to, že aj keď nie som nadšená zo Sysľoviska na Muránskej planine, deň tým nekončí a hneď vedľa ma osloví niečo nečakané. Tento raz DEPO CAFÉ Telgárt – atmosféra a skutočnosť, že sa aj v dnešnej digitálnej dobe dá vytvoriť niečo takéto ma dostala.

Už z vonku bolo počuť hudbu z 20. rokov minulého storočia. Staré pôvodné kúsky tak jemne zladili s novými, že to na prvý pohľad ani nespoznáte. Keď som uvidela na stolíkoch lúčne kvety a zacítila vôňu kávy – už ma mali ♥ Na umeleckú Dušu čaká inšpirácia na každom kroku. Stačí vnímať.

Nevymyslela som žiaden z týchto výletov. Moja hlava na to pred dovolenkou nemala kapacitu. O to viac ma dovolenkové zážitky prekvapili. Vymenili sme týždeň pri vode za pohyb všetkými smermi a nechali sme sa viesť deťmi.

Keď sa už raz koleso inšpirácie roztočí – točí sa a vo veľmi rýchlom časovom slede prichádzajú ďalšie inšpiratívne momenty. K tvorbe čoho ma tieto momenty privádzajú nakuknite tu »

Srdečne Vás pozdravujem, želám príjemné letné dni a odvahu nechať sa viesť novými smermi,

I.

Komentáre