Servis duše

Na čo je dobré paličkovanie? Možno divná otázka, veď výsledkom sú nádherné kúsky. V tomto článku sa chcem zamerať na vedľajšie účinky tejto činnosti.

Servis duše alebo vedľajšie účinky paličkovania

Okrem toho, že nám vypína toky myšlienok, pretože sa musíme sústrediť na konkrétnu činnosť, ktorú práve robíme, prináša nám úľavu a navracia nás k sebe. Tým, že si k paličkovaniu sadáme, si robíme vlastne taký servis duše.

Servis duše potrebujeme. Je tu však otázka, ako ho zaradiť do denného programu, keď máme pocit, že musíme robiť tisíc iných vecí, ktoré už včera mali byť hotové. Máme pocit, že to čo potrebujeme sa nedá a je nám z toho ťažko. Stáva sa, že na to radšej zabudneme a ideme urobiť ďalšiu vec zo zoznamu „musím“.

Dva tipy, kde vziať čas pre seba

Nemám univerzálne riešenie – ako jediné mi napadá slovko „pôst“. Možno preto, že v rámci letného odľahčenia doma skoro všetci chudneme. Dostala som sa pred otázku či podporím chudnutie prerušovaným pôstom u 13 ročného dieťaťa: t.j. 16 hodín z dňa je pôst, 8 hodín z dňa – od 10:00  do 18:00 hod. je pôst prerušený.  

Aby som to mohla posúdiť, vyskúšala som to. Viac – menej to dodržujem už niekoľko týždňov. Okrem lepšej kondície som prekvapená hlavne z toho, koľko času dokážeme denne venovať jedlu.

Keď už som bola tak fajn pôstovo naladená napadlo mi, že na dovolenke bolo super byť bez internetu a k prerušovanému pôstu by som mala mať minimálne v mojom prípade priradený aj „pôst internetový“. Takže od 18:00 večer do 10:00 hod. ráno žiadne emaily, Facebook ani Instagram. A ani Pinterest! Toto mi ide horšie ako nejesť 🙂 🙂 🙂

Keď obidva pôsty dodržujem, som fakt letne svieža a mám podstatne viac času ako by som čakala.

Čo sevisom duše získame ?

Stíšiť sa a tvoriť je ako malý zázrak. Niekedy aj veľký – záleží na tom, čo je pre nás veľké a čo malé. Tvorba a tvorenie je intímna záležitosť. Je to činnosť, pri ktorej sa na seba napájame a môže sa stať, že práve pri tvorivej činnosti vyriešime neriešiteľné.

Keď paličkujem, mám vytiahnutý aj papier a ceruzku. Takmer vždy ma pri tom napadajú veci, ktoré potrebujem vymyslieť, dotiahnuť, vyriešiť alebo zaplánovať. Sadnem si k paličkovaniu a zrazu tie riešenia poznám. Keby som si sadla k písaniu, že to idem vymyslieť – papier by pravdepodobne zostal prázdny.

Vedieť sa každý deň od všeobecného diania vrátiť na chviľku k sebe je ozdravujúce. Všetci to veľmi potrebujeme. Takéto chvíľky neprídu samé je treba si ich pestovať.

Ako servis duše zaradiť do každého dňa

Servis duše si treba urobiť. Normálne naplánovať, pripraviť čas a miesto, urobiť si atmosféru a pestovať ho ako každodenný rituál. Na prvý pohľad to môže znieť ako nezvládnuteľná úloha, ale keď sa to rozkúskuje na menšie porcie – vypadá to stráviteľnejšie.

Čas treba pevne stanoviť. Vyberte si tú časť dňa, v ktorej máte najčastejšie pocit, že potrebujete byť v kľude sama so sebou. Klasicky si vyberám večer, ale v čase korona-karantény som mávala takéto chvíľky skoro ráno. Pred šiestou som vyvenčila psa, uvarila som si kávu a sadla som si na hodinku – pokiaľ sa všetci zobudili k čipke.

Práve tie pokojné ranné chvíľky mi robili radosť a dávali mi energiu na nasledujúce udalosti dňa. Vyberte si svoj čas, podľa toho ako sa aktuálne cítite. Energia, ktorú vám to dá vám bohato vynahradí hodinku času, ktorú ste si venovali.

V rámci príprav je dôležité mať hotový priestor. Ako hotový myslím taký – že si mám kam sadnúť a nerozčuľuje ma pohľad okolo. Ideálne sú balkóny alebo kútiky na terase. Ak ste severnejšie a ráno alebo večer máte vonku chladno – je istejší kútik vo vnútri alebo sedenie s dekou.

Svoje miesto si krásne upravte. Okrem súpravky na paličkovanie si urobte miesto na čaj alebo limonádu, na stôl si dajte kvety a do aromalampy vôňu  – doprajte si dokonalý servis. A ešte niečo: pred členmi rodiny nezdôrazňujte, že chcete kľud, obzvlášť ak s tým začínate. Viac kľudu budete mať, ak vás za tú hodinku nikto nenájde.

Aby sa vám to robilo ľahšie – mám pre vás jedno pozvanie:
Poďte so mnou objaviť paličkovanie »

Komentáre