Žena v sukni

K sukniam ma priviedlo paličkovanie. Mala som pocit, že k tým krásnym kúskom, ktoré tvoríme sa hodí byť v sukni. Popri štúdiu starých historických vzorov som videla množstvo fotografií žien oblečených v dlhých kónických sukniach a v krojoch. Čím viac nádherných vzorov a ochranných symbolov som videla, tým viac som bola zvedavá.

V starých civilizáciách boli ženy oblečené v šatách alebo v sukniach – Slovanské ženy vo vyšívaných šatách, Rimanky v tunike, Indky v sárí, Japonky v kimonách.

Dlhé sukne siahajúce po Zem spomaľujú. Skúsila som to. Chodím v nich. Učila som sa spomaľovať. A práve vtedy som zistila, že mám na všetko viac času. Viac sa sústredím práve preto, že kráčam pomalšie.


Historické strihy sukní

Popri obzeraní čipiek som si začala na starých fotografiách všímať strihy sukní. Prekvapilo ma, že sú si veľmi podobné. Sukne sa trochu líšili len v dĺžke. Keď žena na fotografii vykonávala nejakú akčnú činnosť, sukňa bola nad členky. Keď sa na fotografii prechádzala po meste alebo len pózovala u fotografa na rodinnom fotení – sukňa jej zakrývala aj topánky.

Najčastejšie strihy, s ktorými som sa stretla boli strihy sukní kónického tvaru. Dlhá sukňa siahajúca po Zem vytvára s ňou trojuholník, ktorý pomáha udržiavať energetické pole ženy. Čím je sukňa dlhšia, tým je pole silnejšie.

Krojové sukne

Dnes má kroj viac ľudí ako by som si kedy myslela. Možno to tak vidím preto, lebo vyhľadávam ľudí, ktorí ho majú – a kto hľadá nájde. Veľa krásnych sukní je vystavených   v múzeách. Krojové sukne boli pracovné a sviatočné. Pracovné boli síce tmavé, často z modrotlače – ale – z vnútra mali podšitý okraj a ten bol krásny. Okrem toho mali vrstvy spodničiek a tie tmavé neboli. Tiež boli krásne.

S krojom a výbavou sa už žena vydávala. Mala pripravenú plnú truhlicu krásnych vecí na ochranu svoju aj svojho domáceho vesmíru. Vedome sa pripravovala na to, že svoju rodinu bude pestovať a ochraňovať. Mala pre seba pripravené všetko, čo sa vopred pripraviť dalo.

Výstava krojov Trenčiansky hrad rok 2019

Ochranné symboly na oblečení

Slovania verili, že prvé oblečenie človeka ovplyvní celý jeho život, preto novorodenca obliekli do šiat, ktoré ušila najstaršia žena v rodine – aby žil tak dlho, ako ona.

Každá životná udalosť mala špeciálne oblečenie alebo aspoň vyžadovala, aby oblečenie bolo čisté. Pripisoval sa tomu veľký význam. Ženy napríklad nesmeli nosiť mužské oblečenie, pretože tak mohli ohrozovať svoju plodnosť.

Sukne mali ochranný spodný široký lem, ktorý sa zdobil výšivkami. Vzory neboli náhodné – boli v nich v krásnych kombináciách zapracované ochranné symboly.

Čím viac som ženské oblečenie skúmala, tým viac som ho túžila aj vyskúšať. Realita v obchodoch ma priviedla späť k šijaciemu stroju. Chvíľu som hľadala kvalitný materiál – vybrala som vlnu a hodváb, ktoré sa nekrčia a krásne splývajú.

Chvíľu som mala aj štádium, keď som zvažovala, či mám na toto čas – čo je vidieť aj na fotografiách. Na tých skorších ešte pôsobím netrpezlivo. Byť v dlhej sukni je ako nahliadnuť do inej dimenzie. Tento pocit prichádza až keď spomalíte a začnete si to užívať. Na dnešnú hektickú informáciami preplnenú dobu je to balzam na nervy.

Sukne už chvíľu nosím aj tvorím. Od tohto mesiaca som tomu dala minimalistický systém. Posledný týždeň v mesiaci sú otvorené predobjednávky.

Sukničky posielam tak, aby Vám prišli maximálne do 4 týždňov.

Celú ponuku sukničiek nájdete TU »

Komentáre