7 x viac alebo čo ma naučili moje online študentky

Niektoré veci vypadajú ako utópia a potom sa stanú. Medzi dňom keď sú utópia a dňom keď sa stanú realitou niečo je – väčšinou veľa práce 🙂 a osobných zmien. Už som tých zmien zažila toľko, že vydajú na celý článok, tak Vám o nich píšem, lebo keby toto niekto povedal pred pár rokmi mne, bola by som mu veľmi vďačná.

1. Viac si verím –  vytvorila som funkčný projekt.

Keď sa púšťate do niečoho nového, neviete čo všetko to prinesie. Viete si napísať plán, viac menej dodržať program, ale kým to všetko urobíte, neviete čo sa zatiaľ stane. Môžete dodržovať postupy, prijímať rady – ale rozhodnutia a realizácia je na Vás. Je na Vás ako to uchopíte a neviete ako to dopadne.

Tento proces sprevádza veľa strachov, cez ktoré musíte prejsť pokiaľ dôjdete do cieľa a môže si samy pre seba povedať, že ste vytvorili funkčný projekt. Stojí to za to, čítať po tom všetkom správy od spokojných zákazníkov. Ale to vopred neviete, či prídu. Keď prídu – je to odmena.

2. Viac relaxujem – vďaka nim o tom stále píšem a dostáva sa mi to do krvi.

Paličkovanie ON-LINE účí činnosť, pri ktorej ženy relaxujú. Stále mi o tom píšu. Ja ich v tom samozrejme ako online učiteľka na jednej strane podporujem a na strane druhej mi samé občas napíšu, či by som nemala oddychovať aj ja 🙂

Nie je to jednoduché nerobiť nič, keď máte v hlave stále množiace sa nápady. Ale už som pochopila, že toto nemôžem do nekonečna používať ako výhovorku. Keď píšem o tvorbe časopriestoru pre seba, zvykám si  myslieť aj na svoj časopriestor.

3. Viac tvorím – stále sa dožadujú nových kurzov, až ma potlačili k online klubu s celoročným programom.

Vždy som si myslela, že sú viac alebo menej tvorivé obdobia. Po poslednom roku sa mi zdá, že sú menej alebo viac tvorbu podporujúce okolnosti. Keď  sa vám pri dokončovaní jednej veci už v hlave hromadia nápady na ďalšiu a v emailovej schránke hromadia otázky, kedy a ako pokračujeme – je to  dobré znamenie a výzva súčasne.

4. Viac sa mi páči ebook, ktorý som napísala.

Po čase som si znovu prečítala svoju online prvotinu úzko súviacia s tvorbou projektov – ebook  s návodom ako si pre seba vytvoriť a používať svoj Kreatívny diár. Je skvelý. Keď som ho písala, celý projekt MAJME ČAS a online kurzy, ktoré už dnes bežia som mala vtedy iba v hlave. Je to dobrý pocit vidieť to celé už vytvorené.

Celý čas, čo som weby a online kurzy tvorili a ešte aj dnes, keď sa dostanem k otázke „Ako ďalej ?“ sa stále do  svojho diára dívam. A pridávam nové listy do zásoby.

5. Viac si vážim čo som vytvorila.

Áno, vážim si čo som vytvorila. Pravdepodobne tiež tvoríte, keď čítate tento blog o tvorbe. A viete čo všetko predchádza tomu, než sa autor dostane do bodu, keď si toto sám pre seba povie.

Vážim si, čo som vytvorila.
Som vďačná, že som sa do tohto bodu dostala.

6. Problémy prijímam  a riešim tak ako prichádzajú som vďačná za prácu ktorú mám.

Bežiaci projekt je ako  živý organizmus. Potrebuje výživu a starostlivosť, aby bol trvalo schopný života. To je moja každodenná práca. Proces tvorby je krásny a vzrušujúci, ale bez výživy a starostlivosti neprežije ani človek, nie to ešte projekt.

A to už je práca. Práca so všetkým čo k tomu patrí – s otázkami, problémami, ktoré niekedy aj neviete ihneď riešiť a potrebujete požiadať o pomoc. A chybami, ktoré urobíte – a vidíte, že ich potrebujete opraviť.  Sú to výzvy, na konci ktorých je vďačnosť za prácu, ktorú mám.

7. Viac a častejšie si uvedomujem, ako je dôležité žiť a tvoriť s ľahkosťou.

Niekedy sa to nazbiera, a pomaly som ja ten, kto potrebuje pripomenúť, že potrebujem žiť a tvoriť s ľahkosťou. Keby som takmer denne  nečítala správy od mojich online študentiek na túto tému, asi by som si na to v nápore práce nevedela spomenúť. Práve ony mi to najviac pripomínajú.

Máme pred sebou prázdniny a toto leto už nové kurzy nenatáčam. Otváram ale tie, ktoré už moje online študentky preverili po každej stránke. Ak Vás láka pridať sa, keď kliknete tu »

A ten úžasný Kreatívny diár, ktorý ma celým procesom tvorby projektu MAJME ČAS a všetkých online kurzov, ktoré sú jeho súčasťou sprevádzal je TU »

Majte sa krásne a majte na seba čas,

I.

Komentáre