Slobodná tvorivosť a kreativita

Letne som mala viac času na čítanie, ako bolo pôvodne v pláne. Tak som trochu poštudovala. O jednu z inšpiráciií sa s Vami chcem podeliť.

Čítanie

To čítanie mi padlo to tak dobre ako rozhovor so starými priateľmi. To, čo som len tak opatrne zvažovala má už niekto prežité, prežuté a zpísané v knihách, ktoré predáva. Ujasnila som si niektoré pre a proti a tvorí sa mi slobodnejšie. Ak tvoríte rukami alebo píšete – alebo oboje súčasne, čítajte ďalej – môže sa Vám to veľmi hodiť.

Zaviedla som analógový stôl. Čo to je? To je pracovný stôl bez techniky (počítač, telefón, fax, skener). Akejkoľvek. Je to odporúčanie Austina Kreona z knihy „Kraď jako umělec“

Pracovný stôl

Najskôr sa mi zdalo, že  je to luxus a že je to pre mňa u nás doma nemožné. Môj pracovný stôl je už aj tak dosť veľký a ďalší neprichádza do úvahy. Mám na ňom štetce, ceruzky, pastelky, všetko na strihanie a orezávanie, všetko na paličkovanie, zápisníky a môj Kreatívny diár. Okrem toho, že na ňom kreslím a natáčam lekcie Paličkovanie ON-LINE mám na ňom aj počítač.

Riešenie bolo jednoduché. Vyprázdnila som jednu zásuvku, do ktorej odkladám počítač a zvyšok stola je ihneď analógový. Takto sa zbavujem rozptyľovania. Počítač zapínam až keď nastáva čas zdieľania. Tento spôsob práce mi ušetrí veľa času a energie.

Austin Kleon

Prečítajte si Austina Kleona, jeho knihy za to stoja. Austin Kleon je inšpiratívny výtvarník a spisovateľ. Vydal knižku básní, pracoval ako knihovník, webdizajnér a reklamný textár. Žije v texaskom Austine a na austinkleon.com. Jeho knižky nájdete u nás aj v kníhkupectve Martinus.

Samozrejme ako vždy je niečo iné čítať o tom a niečo iné vyskúšať to na vlastnej koži. Verte či nie, odloženie notebooku a mobilu do zásuvky na pol dňa urobil zázrak. Počítač som vypla, nechala na nabíjačke a zásuvku som nechala pre istotu pootvorenú –aby mohol dýchať 🙂 a ja tiež – keby sa dostavili abstinenčné príznaky 🙂

Slobodné tvorenie

Odložiť techniku na mňa pôsobí ako spúšťač kreatívnej energie. Prelistovala som si pár stránok z môjho kreatívneho diára – iba tak pri odkladaní listov, ktoré boli povyberané na spracovanie a už to šlo. Vyskúšajte – je to čarovný zážitok

A pritom je to úplne jednoduché. Najskôr ma zachvátila panika. Neviem prečo mám zafixované, že robím iba keď mám pustený počítač. Chvíľu som mala pocit, že nerobím keď ho nevidím. A výsledok ? Za dve hodiny som vyriešila veci, s ktorými dlho nešlo pohnúť.

Predsa len je to aj u mňa tak. Najskôr musím robiť ručičkami a až potom mám čo zdielať 🙂  Som vďačná Austinovi Kreonovi za zdieľanie jeho skúseností. Mám analógový stôl s digitálnym šuflíkom a pracuje sa mi slobodne.

Prečítajte si jeho knihy, určite stoja za to.
Majte sa krásne a majte čas na to, čo Vás baví

Ivanka

Komentáre