Život s vlastným projektom

Je len málo tak cieľavedomých šťastlivcov,  ktorým výchova a okolnosti nezlikvidovali prirodzenú intuíciu, a na prvý krát sa trafia do práce, ktorá ich baví a všetko sedí ako má. Veľa ľudí sedí v práci a pritom túži po vlastnom projekte.

Nám ženám sa k tomu zvyknú vyformovať špeciálne podmienky a k potrebe pracovať na vlastnom projekte aj tak časom dôjdeme. Malé deti a 10 hodín v práci denne spolu moc neladia. A to ešte nehovoríme o téme – žena na trhu práce v strednom veku. Ja sama som sa po materskej už do zamestnania natrvalo nevrátila.

Potreba zmeny

Keď na túto tému v debatách dôjde, otvorene hovorím – uvažujete o vlastných projektoch a o tom, čo Vás baví najviac. Jedného dňa to aj tak príde. Z bodu, že „IBA CHCEME ZMENU“ prídeme k momentu, že „ZMENA JE NEVYHNUTNÁ“. A už sa nám nechce robiť krok späť. Ak sme sa v tom dlhšie smažili, presne vieme čo chceme.  Ak nie, je tu výzva.

Vlastná téma

Som presvedčená, že je treba začať pri tom, čo nás baví.  Je fajn začať práve tu, lebo aj tak dôjde na moment – keď toho bude veľa, bude to ťažké a ani trochu sa Vám nebude chcieť. Keby Vás na tom nič nebavilo, nedali by ste to vôbec.

Mňa tiež niekedy nebaví strihať videá, na ktorých paličkujem. Ale strihať ich môže iba človek, ktorý rozumie technike paličkovania aktuálneho vzoru – takže si môžem iba vybrať:  buď strihám a mám ďalší online kurz alebo nestrihám a nemám.

Ako prvá vyvstane otázka ako začať. Najlepšie je učiť sa od najlepších. Od ľudí, ktorí už úskaliami začiatkov prešli, ich projekty sú úspešné a vedia svoje skúsenosti odovzdať.

Každodennosť s vlastným projektom

S vlastným projektom žijeme každý deň. Je to spolužitie. Aj v tomto prípade to potrebuje život umožňujúce pravidlá 🙂 Hlavne – nemôžeme sa nechať od nášho úžasného projektu pohlcovať.

Preto si všímam rady úspešných aj v takých zdanlivých maličkostiach ako je denný režim. Nedávno mi na facebooku udrelo do očí: „Po práci už nepracujte.“ To je Vám niekedy celkom vtipné, keď sa Vám z koníčka stane práca. Aj preto si dávam sama sebe chvíľky, že tvorím iba tak, pre radosť s vedomím, že dnes to nemusí mať konkrétny výsledok.

Rovnováha

Práca na vlastnom projekte má veľký potenciál energiu dávať. Energiu potrebujeme – pre seba aj pre rodinu. Energiou, ktorá nám prichádza späť sú aj peniaze za služby, ktoré poskytujeme a radosť a vďačnosť spokojných klientov.

A tak ak letne-dovolenkovo alebo kedykoľvek inokedy prehodnocujete, čo ďalej áno a čo nie, myslite v prvom rade na seba. Je rozdiel byť unavený z práce, z ktorej máte radosť a byť unavený z práce, kde to tak nie je – tu je totiž výdaj energie oveľa väčší.

Želám Vám krásne a pohodové dni
Majte sa krásne a majte na seba čas,

I.

Komentáre