Vďačnosť a jeseň

S čím všetkým v našich životoch súvisí VĎAČNOSŤ? Čo to má spoločné s kreativitou, ktorú Vám často ponúkam ako liek alebo riešenie čohokoľvek?

Keby som mohla, vďačnosť by som „ordinovala“ denne asi každému vrátane seba. Skúsme si len tak pre seba spomenúť na tri situácie, momenty alebo osoby, za ktoré môžeme byť dnes vďačný. Stavím sa o svoj obľúbený štetec, že ak ste si skutočne spomenuli – je Vám akosi ľahšie a lepšieA ten pocit je práve to, čo Vám chcem dnes  dať.

Septembrové dni priniesli zmeny. Prvý školský deň bol ešte veselý. Muž mi hlásil, že pred gymnáziom policajti krútili hlavy za študentkami v minišatočkách 🙂  Že nenormálne počasie, akoby bol začiatok a nie koniec prázdnin. O týždeň to tu nespoznávame – po jasných farbách ani stopy, zasa sme v riflovej alebo čiernej, je nám zima a úsmevy zamrznuté. Najbližšia zábava sa črtá na Vianoce.

IMG_0173s

V minulosti boli samozrejmou súčasťou života obrady a rituály vďaky a pokory. V jeseni minimálne za úrodu.  Dnes, keď máme základné potreby zabezpečené, namiesto vďaky vieme vymyslieť čo ešte by sme mohli mať. Toto sa mi zdá ako najväčšia hanba 21. Storočia.

Ak by som si aj na nič nevedela spomenúť  – ihneď teraz môžem byť  vďačná – za ľudí, ktorých mám okolo seba a za drobné radosti , ktoré ma dnes stretli.  Z vďačnosti mne akosi samozrejme plynie pokora. A za ňou prichádza pokoj. Toto nie je patent 🙂  Je to iba môj očistný rituál na každý deň.  V jesennom období obzvlášť dôležitý.

Doma mám vec, ktorú volám svietnik vďačností. Je v ňom miesto na tri sviečky alebo kahance. Nezapaľujem ho každý deň. Aj keď by som možno mala. Keď tie tri svetlá v ňom svietia a myslím na svoje „vďačnosti“ je to  pre mňa  moment absolútneho pokoja.

svietnik

Zvyčajne trvá iba krátko, pretože ihneď po ňom sa mi často začnú hlavou rútiť nové nápady, ktoré by som inak hľadala možno stovky hodín. Preto keď tie sviečky zapaľujem, mám pri sebe papier a pero, aby som z toho množstva zachytila čo najviac. Toto je moment, kde sa z vďačnosti rodí niečo nové a môj diár získava nové listy.

Želám Vám krásne, pohodové a farebné  dni

Ivanka

Komentáre