Leto a relax

Leto je tu. Je to čas oddychu, rodinných stretnutí, dlho odkladaných spoločných želaní. Ale hlavne čas, v ktorom máme vždy na pláne venovať sa aj sebe. Aspoň v plánoch to tak býva. Máme prirodzenú potrebu nechať si veci prejsť hlavou a získať odstup od toho čo sa nám tam od posledného leta nahromadilo a hľadáme možnosti ako na to.

Leto a relax

Letné prehodnocovanie má svoj šmrnc.  Jedna zmena pritiahne druhú. Stačí na krátko zmeniť iba denný program a urobiť jednu novú vec. Mozog sa prepne úplne iným smerom a my robíme jednu novú vec za druhou a ani si to neuvedomujeme. Práve vďaka tomu, že si to letne dovolíme majú naše letné  myšlienky   a nápady ľahkosť.

Radosť zo života

Radosť z toho, čo zmeny prinesú a uvedomenia si, že sme si to dovolili nám prináša do života ľahkosť. A to je práve tá energia, ktorú potrebujeme letne načerpať. Nosíme ľahšie oblečenie, robíme v teple jednoduchšie a ľahšie veci, stretávame sa s rodinou a priateľmi a spolu sa smejeme, viac sa hráme s deťmi, znovu sa potešíme čo sa nám podarilo, keď sa o to s rodinou pri spoločných debatách podelíme. Samé príjemné veci , ktoré nám osviežia hlavu.

Vždy si hovoríme, prečo to nerobíme pravidelne celý rok. Prečo si takýmito radostnými drobnosťami neudržujeme  čistú hlavu a pocit ľahkosti každý deň. A to je ešte ten lepší prípad – keď si na to spomenieme iba v lete a na Vianoce a v medziobdobiach nás k tomu nijaký kolaps nedotlačil.

Čistá myseľ

Čistú myseľ si potrebujeme pestovať.  Skúsme si predstaviť, že myseľ je záhrada. V záhrade zasadíme semienko,  polievame, plejeme a opäť polievame. Staráme sa o ňu a ona je krásna a robí nám radosť. Vráťme sa k čistej mysli. Je overené, že sú chvíle, keď je najlepšie nechať veci plynúť. A my sme v panike, že predsa musíme niečo robiť. Ak máme koníčka, ktorý nás dokáže pohltiť, sme zachránené. Je to zdravé mať čas na to, čo nás baví.

Toto sa potvrdilo aj v online kurzoch paličkovania, ktorým sa venujem posledný rok. Moje online študentky sa jasne vyjadrili, že s postupmi, ktoré dávam nie je problém naučiť sa paličkovať. Hlavná výzva je venovať si čas. Uvedomili si to, až keď začali – online kurz pre začiatočníkov trvá tri mesiace. To znamená tri mesiace si vytvárať priestor pre svoj koníček –  nie pre koníček detí alebo manžela pre svoj koníček – SVOJ PRIESTOR.

Výsledky online kurzov

Jedným je aj to, že si zvykneme kopu vecí neriešiť a netrápiť sa pre hlúposti – veď keby sme to robili, nezostane nám čas paličkovať. Hlava si zvykne vypínať a potom si dokážeme dopriať aj chvíle, keď nerobíme nič a necháme veci iba tak plynúť.

Letné paličkovanie

Letne sa dá paličkovať v záhrade, na balkóne, na terase, na chate. Takmer všade. Len treba mať veľkú tašku alebo prepravku, v ktorej máme svoj mini-svet relaxu pripravený, aby mohol s namí ísť kamkoľvek a kedykoľvek. Ak sa Vám chce letne niečo podniknúť a nechce sa Vám v letných horúčavách cestovať, skúste to,  môže Vám to poslúžiť ako dovolenkový  alebo prázdninový program.

Pozývam Vás objavovať nové hobby a relax s nami 

I.

Komentáre