Kreativita ako liek

DSCF0710

Bežné uhly pohľadu  by som na dnes ponechala trochu bokom, dnešný pohľad na kreativitu bude o pocitoch z pohľadu ženy a ženského vnímania. Mnohým sa ďalšie čítanie môže zdať prinajmenšom trochu zvláštne, ale to nič nemení na existujúcich faktoch.

Kedysi sa múdrosť odovzdávala v bájkach a povestiach pri spoločných sedeniach. Dnes sme v inom storočí a keď sa povie slovo sedenie, mnohým sa vybaví sedenie u lekára v ambulancii. Múdrosť z bájok a podporu podobne zmýšľajúcich ľudí ale stále potrebujeme.

Už pred stovkami rokov existovali ženské kruhy, kde sa ženy medzi sebou učili a vzájomne podporovali. Vedeli ako prirodzene funguje ich telo a ako sa v závislosti od mesačného cyklu mení ich vnímanie a schopnosti. Všetko sú to informácie, ktoré aj dnes potrebujeme vedieť a stále je veľa žien, ktoré ich nevnímajú.

Štyri týždne, ktoré trvá lunárny mesiac sa v ženskom tele denne mení hladina hormónov, ktorá ovplyvňuje naše schopnosti aj možnosti. To je reálny fakt. Každý deň sme na tom inak. Je užitočné vedieť, čo a kedy môžeme od seba očakávať. Podstatné pre ženu je vnímať sa – byť si vedomá sama seba a svojej cyklickosti. Nemá zmysel nahovárať si, že každý deň musím všetko dokázať  s rovnakým nasadením.

Keďže tieto informácie nám ako deťom nehovorili v bájkach a pre život sú veľmi užitočné, hľadáme a čítame – a nachádzame odpovede. Možno ste už zachytili niečo o rozdelení lunárneho mesiaca ženy na jar, leto, jeseň a zimu. Každé obdobie sprevádzajú iné možnosti aj  iné schopnosti.

DSCF0738

Pre kreativitu je najpriaznivejšia jeseň. Vtedy je pre nás kreativita a tvorenie rukami dokonca liekom. Je úplne nepodstatné, či vyrobíme umelecké dielo, novú stránku do svojho diára alebo niečo iba tak – pre svoju pohodu a radosť.

Toto obdobie trvá z 28 dní lunárneho mesiaca približne jeden týždeň a keď ho vedome prežívame, je nám veľmi prospešné. Súčasne je to aj obdobie otvorenosti a úprimnosti – takže je vysoká pravdepodobnosť, že  svoje názory vyjadríme zreteľnejšie ako inokedy a potom – čuduj alebo nečuduj sa svet 🙂

Ženské podporujúce prostredia a ženské kruhy pomaly ale predsa ožívajú. Už aj u nás na Slovensku. Ak Vás táto téma zaujala, budem sa tešiť ak mi napíšete alebo  prijmete pozvanie zažiť podporujúce ženské prostredie na niektorú z aktuálnych udalostí »

Teším sa na Vás!

Ivanka

Komentáre