Čo sa deje v kreatívnej duši

Viete pomenovať to, čo nás láka vždy späť k valcom, štetcom, látkam alebo perám? Čo je to čo nás poháňa a nedovolí nám sedieť bez pohnutia alebo odpadnúť od vyčerpania a namiesto toho si sadnúť niekde do tichého kúta a tvoriť?

Ide o kreatívny záchvat, akútnú potrebu vypnúť alebo je to závislosť:) ?
Mohli by sme to pomenovať aj tak, že naša kreatívna duša potrebuje žiť a hlási sa o slovo. Ona vie, čo potrebuje.

Lenže náš mozog má dve časti a jedna prehovára druhú. Jedna časť má úžasný nápad a vidí ho v nádherných farbách a druhá časť pozná zoznam blokov, prečo to neurobiť.

Nemusíte ani hádať odkiaľ to viem. Nečítam nikomu myšlienky. Viem to, lebo som tým prešla a pri každom novom nápade tým opäť prechádzam. Jediné, čo mi skutočne pomáha je pochopenie, že každý nápad alebo nový projekt je ako semienko, ktoré potrebuje vyrásť. Potrebuje čas a priestor aby mohlo dozrieť. Až potom môže rozkvitnúť a priniesť plody.

Kreatívna Duša  potrebuje tvoriť. Žije v autorovi. To je človek, ktorý svoj nápad pestuje, stará sa oň a zabezpečuje mu čo najlepšie podmienky. Stará sa o to, aby nápad mohol vyrásť. Pri pestovaní „nápadu – semienka“, z ktorého vyrastie „plod – dielo“ nejde o život. To je možno dôvod, prečo počúvame ten vnútorný hlas, ktorý hovorí prečo nepokračovať.  Veď sa svetu nič nestane, keď moje dielo nevznikne.

Vždy sa nájde niečo, prečo zostať na mieste a neurobiť ďalší krok. Akoby sme si to priťahovali naschvál. Práve ste sa odhodlali, že premaľujete obľúbenú kabelku a dostanete novú. Alebo ste vymysleli recept na nový koláč, ponáhľate sa domov a manžel „náhodou“ kúpil koláče v cukrárni. Prozreteľnosť nás takto parádne skúša, či si ozaj stojíme za svojim 🙂  Stáva sa to s ničím nespochybniteľnou pravidelnosťou.

Je na nás ako sa s tým vysporiadame. Osvedčilo sa mi  byť k sebe zhovievavý a láskavý. Nezostávať pod tlakom, nech prichádza odkiaľkoľvek. Jednoducho povedané, byť na seba mäkší, láskavejší. Nekritizovať sa a nechať veci chvíľku iba tak plynúť. V stave uvoľnenia nás totiž navštevuje kreatívne flow a my si ho môžeme žiť.

Keď ho žijeme, stáva sa, že nápad sa zmení na projekt. Z koníčka sa stane práca. A vtedy sa všetko zmení. Začne život na novej, dovtedy nepoznanej kreatívnej úrovni. A pritom Vás stále obklopuje reálny svet a prichádzajú nové výzvy. Toto všetko sa môže stať, keď začnete robiť to, čo Vás baví.

Blíži sa koniec roka a prirodzene je to čas vďačnosti, radosti zo spoločných chvíľ s rodinou a z darčekov pod stromčekom, púšťania starého a tešenia sa na to nové, čo je pred nami.

Želám Vám, aby tento čas bol pre Vás príjemný a radostný
Majte sa krásne a majte čas na to, čo Vás baví

Ivanka

Komentáre