Dá sa byť najskôr kreatívny a až potom asertívny?

fb post Asertivita je jedna z vecí, ktoré našu osobnú energiu a tým aj schopnosť tvoriť  bytostne ovplyvňujú. Vedieť byť asertívny každý deň je možno väčšie šťastie ako vyhrať v lotérii 🙂

Asertivita je téma, ku ktorej mám veľa čo povedať. Ja som sa totiž asertívna možno aj narodila,   ale túto vlastnosť som aj ako poslušné dieťa nadobro stratila. K asertívnemu postoju som sa opäť dopracovala až tréningom.  Keď som objavila a pochopila tento pojem, bolo to pre mňa úplné WOW! Neviem koľko nás takýchto behá po svete, ale ako túto tému zľahka pozorujem okolo seba – mám pocit, že je nás viac 🙂

Tak kto to teda ten ASERTÍVNY je. Asertívny človek sa má rád a verí si. Vie uznať vlastné práva sebe  aj ostatným.  Vie požiadať o láskavosť, keď to potrebuje. Dokáže vyjadriť svoje pocity pred inými ľuďmi. Základom pre neho je JA SOM OK – TY SI OK. To je jeho pevná zem pod nohami.

Asertívny človek dokáže prijímať  pochvaly a komplimenty bez toho, že ich sám zľahčuje alebo bagatelizuje, cíti sa pri tom príjemne a s úsmevom a pohodou v hlave poďakuje. Dokáže vycítiť či ho pochvalou nechcú zmanipulovať a dokáže to zastaviť – hoci aj otázkou „Čo konkrétne sa Ti páči?“ Manipulovať so sebou nenecháva,  ani v týchto okolnostiach.

Asertívny človek vie počúvať a súčasne sa dokáže aj presadiť, dokáže prijať aj vyjadriť kritiku a je pripravený pristúpiť na kompromis. Vie si priznať chybu a je schopný zmeniť názor. Dokáže riešiť náročné životné situácie a konflikty.

To sú všetko úplne samozrejmé veci. Teda mali by byť. Ja som sa v tom začala orientovať, až keď som pochopila kde sú mantinely. Teda tie smery keď sa ten ideálny asertívny jedinec pozabudne, a začne byť buď pasívny alebo agresívny. Charakteristiky pani Pasívnej a pána Agresívneho mi ujasnili, že ideálne je narodiť sa ako Asertívec 🙂 a zostať ním celý život.

Pán Agresívny má „logicky“ vždy a vo všetkom pravdu. Keď s ním skúšame hovoriť nepočúva, skáče do reči a vie čo by všetci mali urobiť, a aj to čo sa stane ak to neurobia. Presadzuje sa silou, krikom, obviňovaním a iróniou. V komunikácii cielene znižuje sebadôveru človeka, s ktorým hovorí.  Manipuluje, vnucuje svoje názory a postoje, bagatelizuje problémy druhých, provokuje, uráža, tvorí psychický tlak.

Keď sa mu niečo nepodarí, vždy za to môže niekto iný. Svoje pocity, názory  a informácie o sebe skrýva.  Takýto človek je v strese, často sa cíti osamelo a izolovane, pretože ľudia okolo neho majú strach mu niečo povedať.

Opakom pána Agresívneho je pani Pasívna. Pani Pasívna nedokáže vyjadriť svoje potreby, požiadavky a priania. Jej správanie vychádza vždy z presvedčenia, že potreby iných majú vždy prednosť. Nerada vyjadruje otvorene svoje názory. Svojmu okoliu sa neustále ospravedlňuje, chýba jej dostatočná sebaistota.  Vo vzťahoch sa stavia do role obete, ktorá všetkým pomáha.

Takáto osoba je tiež v strese, cíti sa bezmocne, robí to čo nechce a nedostane to po čom túži. Je to s ňou smutné – ubližuje si.

No mňa až mrazí, keď to po sebe čítam. Pripadá mi to veľmi drsné. Ale súčasne aj nevyhnutné pre uvedomenie si KTO je KTO.Asertívny človek si je vedomý svojej hodnoty. Má jasno vo svojich silných aj slabých stránkach – vie s nimi pracovať. Má „Pohodu v hlave“  a je prirodzene kreatívny. Vie čo chce, kam ide, má plán, nestrieľa na slepo.

Ak to potrebuje vie sa zastaviť a všetko čo prehodnotiť treba prehodnotí. Jedným zo spôsobov ako si urobiť jasno v  plusoch, mínusoch a plánoch je urobiť si vlastný Kreatívny diár. Návod na jeho zostavenie nájdete tu »

Komentáre