O zdravom tvorení pár slov trochu odbornejšie

Na úvod si dovolím citát:

„Máte dva mozgy: ľavý a pravý. Dnes už vedci vedia, že ľavý mozog  je verbálny a racionálny, premýšľa sériovo a myšlienky triedi na čísla, písmená a slová … Pravý mozog je neverbálny, intuitívny a premýšľa vo vzoroch, obrazoch – celých veciach – a nerozumie prevodom na čísla, písmená alebo slová.“

Richard Bergland, vedec a neurochirurg

DSC_1673

Myslíte si, že je pavúk kreatívny?

Oči zhromažďujú informácie. Vizuálne dáta pozbierané zrakom ale nie sú všetko. Minimálne časť z toho, čo vidíme je zmenené v závislosti na výchove človeka, stave mysle a predchádzajúcich skúsenostiach. Máme tendenciu vidieť to čo očakávame, že vidíme.  Alebo sme sa rozhodli, že čo sme videli. Takéto očakávanie alebo rozhodnutie nie je vedomý proces. Náš mozog často očakáva a rozhoduje za nás a – upravuje alebo dokonca ignoruje – pôvodné vizuálne dáta prichádzajúce zo sietnice.

Učenie vnímať tento proces prostredníctvom kreslenia alebo tvorenia tento proces pozmeňuje na priamejší spôsob videnia.  Úpravy, ktoré mozog sa „normálnych okolností“ prevádza sú pozastavené – človek vidí plnšie a realistickejšie.

K fungovaniu potrebuje človek obe polovice mozgu pri akejkoľvek kreatívnej práci. Či už práve rozhodujete o tom, čo si s deťmi večer namaľujete alebo zajtra ráno kontroluje plán firmy na ďalší polrok. Doteraz sme  sa pri riešení  problémov spoliehali na ľavú hemisféru.

Bez toho, aby sme sa tohto pohľadu vzdali, sa dnes hľadajú techniky, ktoré obohatia intuitívne a kreatívne schopnosti a umožnia reagovať na každý nový problém s prispôsobivosťou, vynaliezavosťou  a predstavivosťou. Postupne sa učíme využívať komplexné množiny prepojených nápadov a faktov. Je dôležité súčasne vnímať hlavné vplyvy vznikajúcich udalostí a dívať sa na staré problémy novým spôsobom.

Spracované podľa:Betty Edwards – Naučte sa kresliť pravou mozgovou hemisférou.

Je toto aj Vaša téma? Kreslíte spontánne, alebo máte blok, že to nie je pre Vás? Autor túži tvoriť, či už priznane alebo tajne. Niečo o tom viem.

Skúste môj ebook zdarma „Kreativita ako liek“ – pobavíte sa a získate
6 kreatívnych tipov s liečivým účinkom »

Majte sa krásne a majte čas na to, čo vás baví

Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka "osobných šperkov">> autorka a lektorka "Kreatívneho koučingu">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s tvorbou a vedením mojich projektov viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre