FARBY – Ako sa pomocou farieb uvoľniť, prekonať únavu a načerpať nové sily

Na úvod si dovolím citát: 

„Ak ste osvietení a poznáte hodnotu svojho vnútorného pokoja, neznamená to, že sú osvietení aj ostatní ľudia.

                                                                                                                                                                                                        Linda Gooddmanová

DSC_1470

Farby a prirodzené tvary kedysi jemne formovali životný priestor človeka.  Dnes máme veľa televíznych kanálov s reklamami, ktoré hlukom a krikľavými farbami bojujú o svojho zákazníka a o svoje miesto na trhu.

Prirodzená farebná intuícia ľudí zakrnula – viem, je to drsné slovo ale je primerané pre škodu, ktorá nám  európanom v súvislosti s týmto faktom vzniká. Často sme neistí pri výbere farieb.  Nevieme si vybrať farbu obývačky. Dlho váhame, ktorá farba šiat je tá pravá.

 Sme tým známi už asi aj na ďalekom východe.  Keď som sa začala bližšie zoznamovať s terapiou farbami, prešla  som sa po obchodoch s oblečním.  Výsledok ma prekvapil. Čím vyššie boli ceny, tým menej bolo farieb.  Prevládali farby  čierna, hnedá, sivá a biela. Farebnejšie oblečenie bolo iba v obchode, kde na štítku výrobcu bolo uvedené „vyrobené v Bankoku“.  Aj výrobky z Číny už pochytili čierno, hnedo- sivý dizajn.

Lúka divých makov

Každá farba má svoju energiu. Staroveké národy to poznali dávno predtým, ako to odhalili fyzikálne merania.  Z prírodovedného hľadiska je farba biele svetlo rozložené do rôznych vlnových dĺžok – každá farba má svoju frekvenciu, ktorou vyvoláva určité pocity – napríklad červená farba pocit tepla.

V starovekých kultúrach existovali chrámy, do ktorých sa uchyľovali ľudia, aby sa vyliečili. Vnútorné priestory boli  v tmavomodrých, fialových a svetloružových tónov. Ich liečivá sila súvisela práve s vyžarovaním farieb.

 Egypťania používali pri liečení chorôb ako katalyzátory farebnej terapie drahé kamene-polodrahokamy Každý drahokam je jedna koncentrovaná čistá farba – nie je zmesov farieb.  Človek si intuitívne vyberá farbu, ktorá mu chýba. Práve u polodrahokamov sa mnohý odborníci zhodujú v tom, že intuitívne vybraný kameň človeku najviac pomôže.

 Farba je pre pohodu človeka  dôležitá.  Farebnosť svojho okolia by sme nemali nechať na módu, náhodu alebo stav peňaženky. Farby nás svojím kmitaním ovplyvňujú a vplývajú na naše duševné a telesné pocityFarby sú aj darcami energie, ktorú si môžeme okamžite privlastniť.

Voda je ideálny nosič informácií.  Už po 5-10 minútach preberá energiu a frekvenciu farby a je schopná túto informáciu odovzdať. Preto nám môže pomôcť pohár vody postavený na farebnej podložke, ktorý preberá informáciu farby na ktorej je postavený.

Informácie o pôsobení farieb v článku sú čerpané z knihy Lindy Goddmanovej: Hviezdne znamenia

Majte sa krásne a majte čas na to, čo Vás baví
Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka "osobných šperkov">> autorka a lektorka "Kreatívneho koučingu">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s tvorbou a vedením mojich projektov viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre